Roman Abramovich, den russiske ejer af fodboldklubben Chelsea FC, er kommet på den britiske sanktionsliste.
»Vi vil være skånselsløse i jagten på dem, der muliggør drab på civile«: Sanktioner får store konsekvenser for Chelsea-ejer
Roman Abramovich købte Chelsea FC i 2003 og har siden set sin London-baserede klub vinde stribevis af titler - herunder fem engelske mesterskaber og to Champions League-triumfer. Den 55-årige russer er imidlertid blevet sanktioneret af de britiske myndigheder som følge af Ruslands invasion af Ukraine, hvilket nu bremser hans planer om at sælge klubben, der nu må køre på nødblus, indtil briterne ophæver indefrysningen af Abramovichs værdier. Foto: John Sibley/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
På grund af sine bånd til Vladimir Putin er den russiske oligark Roman Abramovich blevet føjet til den britiske sanktionsliste.
Ejeren af fodboldklubben Chelsea har får dermed indefrosset sine værdier, får forbud mod at handle med britiske virksomheder og forbud mod at rejse ind i Storbritannien.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?