Fodbold. I en forrygende Premier League-kamp stjal Cristiano Ronaldo endnu en gang fuldstændig billedet, da det 37-årige portugisiskie fænomen med et hattrick sikrede Manchester United en vigtig 3-2-sejr over Tottenham i duellen om den Champions League-kvalificerende fjerdeplads. Ronaldo hamrede United foran med et langskud, Harry Kane udlignede på straffespark, Ronaldo sendte et indlæg fra Jadon Sancho i nettet, Harry Maguire udlignede med et selvmål og så fuldendte Ronaldo sit hattrick med et kraftfuldt hovedstød efter et hjørnespark fra Alex Telles efter 81 minutter. Cristiano Ronaldo har i denne sæson scoret 12 ligamål i 8 kampe, som alle har givet United-sejre.
Fodbold. Brentford havde overtaget i spillet og Christian Eriksen havde bolden mere end de andre, men der skulle gå 85 minutter før det gav udbytte i Premier League-kampen mod Burnley. Så lagde en særdeles veloplagt og arbejdssom Eriksen med en fremragende aflevering op til topscoreren Ivan Toney, der headede 1-0-målet ind, og i overtiden kronede Eriksen en fornem indsats ved at sende Toney af sted med en friløber. Det udløste et straffespark, som Toney selv omsatte til resultatet 2-0. Toney har nu scoret alle Brentfords seneste syv ligamål. Eriksen havde i 1. halvleg haft en nærgående afslutning med højrebenet, som blev reddet til hjørnespark, inden han med venstrebenet sparkede det gyldne indlæg, der grundlagde den kolossalt sikre sejr over holdet lige under nedrykningsstregen.
Badminton. Viktor Axelsen førte 16-9 og 19-15 i tredje sæt, men tabte en usædvanlig semifinale i German Open til den 20-årige inder Lakshya Sen. Axelsen tabte første sæt og var bagud 8-3 i andet, da han med 7 point i træk fik overtaget og fremvang et tredje sæt. Her var det verdensranglistens nummer 12, der leverede et forrygende comeback, der sikrede sejren over den danske verdensetter med 21-13, 12-21, 22-20.
Håndbold. Viborg tilføjede med 36-29 Team Esbjerg sæsonens blot andet nederlag i kvindernes liga, hvor Odense nu er 5 point foran Esbjerg efter en sejr på 31-21 over Ajax. Viborgs stregspiller bidrog stærkt til sejren med 12 scoringer på 12 forsøg. I mændenes liga vandt topholdet også, da GOG med stort besvær sejrede med 31-29 mod Mors/Thy, der førte 14-12 kort inden pausen, inden GOG scorede tre mål i træk. Aalborg er på andenpladsen efter 38-26 over Skanderborg Aarhus.
Fodbold. Bayern München satte atter point til Bundesligaen, da det blev 1-1 mod Hoffenheim med Jacob Bruun Larsen på banen i det sidste kvarter. Robert Lewandowski udlignede for Bayern med sit 29. ligamål i denne sæson på et hovedstød sent i første halvleg, efter Christoph Baumgartner havde scoret til 1-0. Frederik Rønnow stod på mål for Union Berlin, der spillede 1-1 mod Stuttgart, og så tabte Wolfsburg og Jonas Wind 3-2 til Freiburg.
Cykling. Den 215 km lange 6. etape i Tirreno-Adriatico fra Apecchio til Carpegna med to klatreture op ad Monte Carpegna – 6 km med en gennemsnitlig procent på 9,9 indenfor de sidste 30 km – til toppen i 1.366 meters højde bød på en ny imponerende styrkedemonstration af den dobbelte slovenske Tour de France-konge Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) samt endnu en stærkt opmuntrende indsats af Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma). Pogacar angreb med godt 15 km til mål fra en frontgruppe på fire mand, og derefter var der resten af vejen tale om en suveræn opvisning af den 23-årige slovener. Pogacar holdt hjem med et forspring på 1.03 minut til Vingegaard og spanieren Mikel Landa (Bahrain Victorius), og danskeren er nu sammenlagt ligeledes nr. 2 efter Pogacar inden finaleetapen.
Bordtennis. Jonathan Groth besejrede meget overbevisende den kinesiske juniorverdensmester Xiang Peng 11-3, 11-8, 12-10 i sin første kamp i den nystiftede Grand Smash i Singapore. Xiang Peng havde i kvalifikationen besejret den danske mester, Anders Lind. I 1/16-finalen skal Jonathan Groth møde tyskeren Qiu Dang fra Tyskland, der indledte med en sejr over den egyptiske OL-kvartfinalist Omar Assar, der tidligere har spillet for Københavns Bordtennis Klub.
Fodbold. Med en 4-0-sejr over rækkens nummer tre, Hvidovre, tog FC Helsingør et kæmpe skridt i retning mod Superligaen. Med en kamp tilbage i grundspillet og 10 kampe i slutspillet er FC Helsingør 8 point foran både Lyngby, der fredag aften tabte 2-1 hjemme til Nykøbing FC, og Hvidovre. Nicolai Geertsen, højrebacken Mikkel Knudsen, Tonni Adamsen og Kristoffer Munksgaard på et straffespark begået mod ham selv scorede målene, der tilføjede Hvidovre sæsonens første nederlag på hjemmebane, men FC Helsingør har hentet 26 point i 11 udekampe. »Det var et forholdsvis stort skridt. Vi er favoritter til at rykke op og det tager vi på os«, sagde FC Helsingørs cheftræner, Morten Eskesen, til TV3 Sport.
Fodbold. Kontraktklubberne i danmarksturneringens fire rækker må hver især skrive kontrakt med én spiller, der forlader ligaerne i Ukraine og Rusland, efter Divisionsforeningens bestyrelse har hastevedtaget et nyt cirkulære. Det ekstraordinære transfervindue er åbent fra 15. til 31. marts. »Divisionsforeningen har valgt en balanceret model, som dels tager hensyn til at klubberne er på vej ind i den afgørende del af sæsonen, dels sikrer at dansk fodbold også her bidrager til en fælles indsats for de berørte spillere, som er havnet i en særdeles vanskelig situation«, siger direktør Claus Thomsen i en pressemeddelelse fra Divisionsforeningen. Dermed kan FC Midtjylland indgå en aftale med Anders Dreyer, der tidligere på ugen fik suspenderet sin kontrakt med Rubin Kazan.
Dansk landsholdsspiller forlader Rusland, men må se langt efter ny klubSkisport. I sin sidste individuelle World Cup-konkurrence forbedrede Therese Johaug gav sin i forvejen imponerende langrendskarriere med sejr nummer 82. I Falun vandt den 33-årige nordmand 10 km fri stil med et forspring på 35 sekunder til svenskeren Jonna Sundling. Søndagens stafet bliver det sidste løb for Johaug, der udover sine World Cup-sejre har 4 OL-guldmedaljer og 14 verdensmesterskaber samt en 18 måneder lang dopingkarantæne.
Fodbold. Liverpool vandt for ottende gang i træk Premier League, da Brighton blev besejret 2-0. Colombianeren Luis Diaz scorede det første mål, selv om han kolliderede med Brightonmålmanden Robert Sánchez, som mange mente burde have været udvist, og Mohamed Salah gjorde det til 2-0 på et straffespark for hands.
Alle resultater og stillingen i Premier League
Fodbold. Simon Makienok scorede for tredje kamp i træk, da St. Pauli i den tyske 2. Bundesliga spillede 1-1 mod Dynamo Dresden. Makienok udlignede efter 42 minutter med sin sjette scoring i sæsonen.
Cykling. Efter en afsluttende klatretur på 14,7 km med en gennemsnitlig stigningsprocent på 7,3 op til toppen af Col de Turini i 1.607 meters højde kunne sloveneren Primoz Roglic (Jumbo-Visma) lade sig hylde som vinder af den 155,2 km lange 7. og næstsidste styrkeprøve i Paris-Nice. Roglic angreb fra en førerkvartet med cirka 200 m til mål, og den eneste, der nogenlunde formåede at følge ham, var colombianeren Daniel Martinez (Ineos Grenadiers). Dermed styrkede den 32-årige slovener også sin føring sammenlagt, og han er nu 47 sekunder foran englænderen Simon Yates (Team BikeExchange). Mads Pedersen (Trek-Segafredo) og Michael Mørkøv (Quick-Step Alpha Vinyl) forsøgte sig i dagens tidlige offensiv, men de var langt agterude, da afgørelsen blev truffet.
Tennis. Både Holger Rune og Clara Tauson indledte den store turnering i Indian Wells i Californien med overbevisende sejre. Som 29.-seedet gik 19-årige Clara Tauson (nr. 40 på verdensranglisten) direkte til anden runde, hvor hun besejrede den 25-årige useedede brasilianer Bertriz Haddad Maia (nr. 61) 6-4, 6-3, men det var mere uventet, at Holger Rune (nr. 86) efter sine to sejre i kvalifikationsturneringen også kunne vinde i 1. runde over franskmanden Ugo Humbert (nr. 42). Holger Rune tabte ikke et eneste serveparti på vej mod sejren på 6-3, 6-2. »Det føles utroligt. Det var en fantastisk kamp. Ugo er en vanskelig modstander, som kan spille noget utroligt godt tennis«, sagde den 18-årige debutant i turneringen til ATP’s hjemmeside. Holger Rune skal i næste kamp for anden gang møde en spiller fra top-10, den 25-årige italiener Matteo Berrettini (nr. 6), mens Clara Tauson ligeledes skal møde en top-10-spiller i polakken Iga Swiatek (nr. 4).
Holger Rune: Jeg tror ikke, jeg ville kunne spille tennis, hvis mine venner og familie stod med bomber om ørerne hjemme i DanmarkGolf. Efter en afbrydelse af spillet pga tordenvejr vendte Nanna Koerstz Madsen tilbage på banen og leverede en formidabel afslutning på tredje runde af Honda LPGA Thailand. Birdies på hul 15, 16 og 18 resulterede i en bogeyfri runde i 66 slag, og dermed fører danskeren med en score på 21 slag under par turneringen med 1 slag til kineseren Xiyu Lin og franskmanden Celine Boutier. Emily K. Pedersen lavede otte birdies i tredje runde, men en triplebogey bidrog til at den løb op i 69 slag og en samlet 30.-plads, 11 slag efter Nanna Koerstz Madsen. »Jeg lavede ikke mange fejl og ramte en masse greens. Jeg har ikke ført tidligere, men jeg skal være tålmodig og lave en masse birdies. Jeg spiller for min første LPGA-titel«, siger Nanna Koerstz Madsen til AP.
Fodbold. B 1903’s mangeårige formand, Benny Olsen, afløser Preben Elkjær som formand for DBU’s landsholdskomité.
Fodbold. Jens Jønsson tilbragte hele kampen på reservebænken, da Cadiz fredag aften blev besejret 2-1 af Atlético Madrid, der var uden den langtidsskadede Daniel Wass.
Fodbold. Topholdet Royal Union St.-Gilloise vandt 4-1 på udebane over midterholdet Oud-Heverlee Leuven. Casper Nielsen spillede hele kampen på den centrale midtbane for Union, der nu også er øverst på topscorerlisten. Med tre scoringer er tyskeren Deniz Undav på 24 mål og dermed 2 foran schweizeren Michael Frey fra Royal Antwerp.
Fodbold. Mohamed Daramy sad endnu en gang på bænken i hele kampen, da Ajax vandt 3-2 ude over Cambuur i Eredivisie. Til gengæld scorede 19-årige Christian Rasmussen for Jong Ajax i den næstbedste række, da det blev 3-3 ude mod Dordrecht. Christian Rasmussen reducerede til 3-2 med sit sjette mål i denne sæson, inden den 18-årige islænding Kristian Hlynsson udlignede på et straffespark i overtiden.
Verdenskortet: Antallet af danskere i udlandet runder endnu en vild milepælfortsæt med at læse


























