Med to ord er sagen om den i Rusland fængslede amerikanske basketballstjerne Brittney Griner løftet til et nyt niveau. For ordene kom fra en global politisk sværvægter.
»Free Brittney«, skrev den mangeårige amerikanske udenrigsminister og tidligere præsidentkandidat Hillary Clinton onsdag på Twitter, da hun meldte sig i koret af personer, der i stigende grad udtrykker bekymring for den 31-årige dobbelte OL-guldvinder, som regnes for en af tidernes største kvindelige spillere.
Brittney Griner blev i midten af februar – den præcise dato er ukendt – tilbageholdt og arresteret af de russiske myndigheder i lufthavnen Sjeremetevo tæt på Moskva. Hvor Brittney Griner, der har kontrakter med amerikanske Phoenix Mercury og russiske UMMC Ekaterinburg, befinder sig, og i hvilken tilstand hun er i, er et mysterium. Torsdag oplyste det russiske nyhedsbureau Tass, at Griners fængsling er blevet forlænget til 19. maj.
I basketballstjernens bagage fandt russiske toldere, der senere offentliggjorde overvågningsbilleder af et bizart forløb i lufthavnen, en ifølge russiske forlydender »betydelig« mængde cannabisolie. Et produkt, som er legalt i mange stater i USA, og som i Danmark kan erhverves på recept. I Rusland er besiddelse af cannabisolie strafbart med fængsel i op til ti år, og de russiske myndigheder er i færd med at rejse sag mod den 2,06 meter høje kvinde.
