Ranglister af den karakter kan aldrig blive betragtet som en definitiv facitliste, men da det internationale fodboldmagasin ’Goal’ tidligere på året placerede Kathrine Kühl på syvendepladsen over verdens bedste kvindelige fodboldspillere under 20 år, indikerede det alligevel, at hun ville tiltrække sig ekstraordinær opmærksomhed ved EM-slutrunden i England.
Det har det 19-årige midtbanetalent så sandelig også alle gjort, men helt sikkert af en ganske anden grund end den, hun selv havde håbet på, og så mange andre forventede.
Kathrine Kühl fik sin slutrundedebut for Danmark en halv snes minutter inde i 2. halvleg af kampen mod Tyskland som del af en frisk offensiv trio, der skulle forsøge at gøre noget ved modstandernes meget ensidige overtag.
Et øjeblik efter scorede tyskerne til 2-0 på vej mod den dobbelt så store sejr. Og otte sekunder før de angivne fire minutters overtids udløb blev Kathrine Kühl for anden gang i løbet af sine 38 minutters spilletid præsenteret for det gule kort, da hun væltede Alexandra Popp omkuld. Rødt kort og afgang til omklædningsrummet et øjeblik, inden de slukørede holdkammerater fulgte efter.
