Krise er der selvfølgelig så langt fra tale om for et landshold, der til sommer skal til sin anden slutrunde inden for 54 uger.
Alligevel er det efterhånden ved at nærme sig crunch time – et definerende øjeblik – for nationens bedste kvindelige fodboldspillere: Er Danmark stadig lige i hælene på de allerbedste nationer, eller bliver den nærmeste fremtids udfordring at finde en stabil plads på næstbedste hylde?
Spørgsmålet blev relevant allerede fredag 8. juli ud på aftenen, da slukørede danske spillere trissede ud af Brentford Community Stadium med smerten efter en syngende tysk lussing i landsholdets første kamp under EM-slutrunden. 4-0 var faktisk billigt sluppet, så landstræner Lars Søndergaard drog den fornuftige konklusion, at Danmark straks efter måtte tilpasse sit spil efter modstandernes kvaliteter i langt højere grad, end han og holdet havde været vant til i de forudgående to meget overkommelige kvalifikationsturneringer.
Derfor endte slutrunden acceptabelt med sejr over Finland og en udfordring af Spanien fra et meget defensivt udgangspunkt med muligheder for den smalle sejr, som modstanderne i sidste ende fik.
