Fyldte haller og fantastisk atmosfære. Umiddelbart fremstår EM i Tyskland som en stor succes for håndbolden, men under overfladen var slutrunden fuld af tegn på, at sporten lider af en kronisk sygdom.

Kommentar: Mens surt sølv giver ondt i maven herhjemme, lider håndbolden internationalt af langt værre sygdomme

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Når EM 2024 skal have skrevet sit eftermæle, bliver det helt sikkert med målmand Emil Nielsen som en central del af fortællingen. I hvert fald herhjemme i håndboldens moderland, som nok måtte nøjes med et sæt sure sølvmedaljer, men på den anden side fik endnu en mand for fremtiden.

I bredere forstand – altså i den internationale håndboldverden – får den blonde skudstopper næppe samme vægt i fortællingen. Her er historien om mesterskabet i Tyskland nok nærmere den, at det blev vundet af et hold, der aldrig burde have stået i finalen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her