Sølvkvartet frygter for nøglerytter

Lyt til artiklen

Seksdagesløbet i Ballerup og World Cup-løbet i næste måned samme sted bliver uden cykelrytteren Casper Jørgensen, der sidste år var en vigtig del af det 4. 000-meter-forfølgelseshold, som sikrede Danmark sølv ved både OL og VM.

Casper Jørgensen har fredag gennemgået en kikkertoperation som konsekvens af et styrt i november, og han frygter, at knæskaden kan koste endnu en stor opgave.

»Jeg har umiddelbart fået at vide, at jeg ikke kan belaste knæet maksimalt den næste måneds tid, så seksdagesløbet og World Cuppen forsvinder, og det er ærgerligt. Jeg frygter også, at VM i marts kan komme i fare, men det kommer an på, hvor længe jeg skal ligge helt stille, og hvornår jeg kan træne igen. Jeg håber, at der er tid nok til at komme i form«, siger Casper Jørgensen til Ritzaus Bureau.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her