Med en overbevisende finish satte den australske landevejssprinter Allan Davis konkurrenterne klart til vejrs, da også den 139 km lange 3. etape i ProTour løbet Tour Down Under sluttede i en massespurt. Den 27-årige Davis, der ved denne lejlighed stiller op for det australske landshold, susede over stregen tre cykellængder foran landsmanden Mark Renshaw (Crédit Agricole), mens en tredje australier, Matthew Hayman (Rabobank) sikrede sig tredjepladsen. Resultatet betyder, at vinderen af 1. etape Mark Renshaw er tilbage i førertrøjen, mens Davis, som inden dagens succes havde placeringer som nr. 3 og 4, er på andenpladsen med et minus på to sekunder. Tiltrængt opmuntring For Davis kommer sejren som en tiltrængt opmuntring i en uhyre vanskelig periode i karrieren. Australieren, der blev professionel i 2002 og siden skiftede til Once, har på grund af sit tætte samarbejde med den Operacion Puerto belastede spanske manager Manolo Saiz svært ved at få nyt job. Sidste år lykkedes det ham at få ansættelse hos Discovery Channel, men hans chef der, Johan Bruyneel, har ikke fundet plads til ham på det rekonstruerede Astana-mandskab. Heller ikke andre af de store hold har ønsket at ansætte ham, selv om flere instanser og heriblandt det australske cykelforbund har konstateret, at der ikke er basis for at udelukke ham. Under VM i Stuttgart var Davis atter i søgelyset i forbindelse med Operacion Puerto.
Han var ligesom den spanske superstjerne Alejandro Valverde uønsket i feltet på grund af de anklager, som altså aldrig har ført til nogen domfældelse. Opbakning fra CAS
Den internationale cykelunion, UCI, gik først og fremmest efter Valverde og mente, at der var tilstrækkeligt mange beviser i den spanske dopingskandales dokumenter på Caisse d’Epargne-kaptajnens skyld, til at han burde udelukkes fra verdensmesterskaberne.
Da det spanske forbund ikke var af samme opfattelse, indbragte UCI sagen for den internationale sportsdomstol, CAS.




























