Gulddrengen var tidligt sikker på VM-sejren

Gulddreng. Danske Alex Rasmussen vandt for anden gang guld i scratch, da han var stærkest ved VM på hjemmebanen i Ballerup.
Gulddreng. Danske Alex Rasmussen vandt for anden gang guld i scratch, da han var stærkest ved VM på hjemmebanen i Ballerup.
Lyt til artiklen

Alex Rasmussen kunne tidligt mærke, at han ville vinde VM i scratch. Benene var lette og formen god, og da først han fik hul vidste han, at den var hjemme.

»Jeg vidste, at da jeg først kom rundt, så kunne jeg sætte farten ned til 80 procent, og så vinde den afsluttende spurt«, siger Alex Rasmussen, der også var verdensmester i disciplinen i 2005.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her