Riis jubler og ærgrer sig efter klassikertriumf

Redningsmand. Fabian Cancellaras sejr afværgede en sur og bitter dag fra Team Saxo Banks ejer Bjarne Riis.
Redningsmand. Fabian Cancellaras sejr afværgede en sur og bitter dag fra Team Saxo Banks ejer Bjarne Riis.
Lyt til artiklen

Selvfølgelig dominerede jublen over Fabian Cancellaras imponerende triumf i Flandern Rundt følelserne hos Team Saxo Banks ejer Bjarne Riis, efter at strabadserne i den belgiske klassiker var overstået. Men der var også plads til en anselig portion ærgrelse over den skæbne, hans danske trumfkort Matti Breschel kom ud for med det ulyksalige cykelskift. Samspil af uheldige omstændigheder »Det, der overgik Matti, må simpelthen ikke kunne ske«, konstaterede Bjarne Riis, efter at den danske mester var kommet i mål som nr. 15 i en gruppe på 30 ryttere 2.35 minutter efter holdkammeraten Cancellara.

LÆS OGSÅ: Rasende Breschel slået ud af håbløst cykelskift

»Men det var et samspil af meget uheldige omstændigheder, der kom til at koste Matti så dyrt. Og jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at han gik glip af en topplacering på grund af de mekaniske problemer«.

Mekanikeren undervejs med Cancellaras cykel
»Da Matti skulle have skiftet cykel, var der ingen mekaniker i servicevognen. Kort inden havde Fabian også haft vanskeligheder med sin cykel.

»Han skiftede ligeledes, og da mekanikeren havde udbedret skaderne på den oprindelige, skød han i en anden bil genvej på ruten for at Fabian kunne få sin cykel igen«.

»Det betød, at vi ikke kunne få lavet Mattis. Der var simpelthen ikke tid til det, og jeg forstår udmærket, at han er slået ud af, at noget sådant kan forekomme«.

Saxo Banks tempokonge sejrede i Flandern

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her