Jagt på dopede veteraner kan koste cykelunion dyrt

Gråzone. En dansk veteranrytter er blevet idømt to års karantæne for doping. De to ryttere på billedet er på vej i Sjælland Rundt anno 2008 og er ikke implicerede i sagen.
Gråzone. En dansk veteranrytter er blevet idømt to års karantæne for doping. De to ryttere på billedet er på vej i Sjælland Rundt anno 2008 og er ikke implicerede i sagen.
Lyt til artiklen

Når danske veterancykelryttere til næste år åbner en ny landevejssæson, kan de forvente oftere at løbe ind i en dopingkontrollant. Danmarks Cykle Union (DCU) står nemlig til at blive den første idrætsorganisation under Danmarks Idræts-Forbund (DIF), der selv betaler en del af omkostningerne. Efter planen vil unionen optrappe jagten på dopede motionister i veteranklassen. Det sker i kølvandet på den netop afsluttede dopingsag mod unionens eget bestyrelsesmedlem Søren Svenningsen. Allerede da den sag dukkede op i august, meldte DCU ud, at unionen ønskede at teste mere end de cirka 10 veteranryttere årligt, som Anti Doping Danmark i forvejen kontrollerer i dag. Ønsket bunder samtidig i, at DCU gennem en periode har fået flere henvendelser om mystiske resultater.

Tidligere DCU-medlem får to års karantæne »Vi estimerer, at mindst 100.000 personer kører rundt på dyre racercykler derude, og der er garanteret også nogle af dem, der vil skyde en genvej«, siger formanden for DCU, Tom Lund, der dog ærgrer sig over, at det ser ud til at blive nødvendigt at bruge penge på modne mennesker, der ifølge ham burde vide bedre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her