Chicky-doping: Jeg observerede ikke noget som helst, ud over at han kørte hurtigere end mig

Forhenværende. Allan  Johansen blev dansk mester i 2006, da han kørte for CSC-holdet. Han indstillede karrieren i 2009.
Forhenværende. Allan Johansen blev dansk mester i 2006, da han kørte for CSC-holdet. Han indstillede karrieren i 2009.
Lyt til artiklen

Den tidligere holdkammerat og bofælle Allan Johansen er noget overrasket over, at den norske cykelrytter Steffen Kjærgaard tog doping, da de begge kørte på de lille danske hold Team Chicky World.

Det siger han, efter at Kjærgaard tirsdag på en pressekonference i Oslo har fortalt, at hans brug af doping tog sin begyndelse på det danske hold.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her