Vinokourov skilte sig ud fra mængden

Alexandre Vinokourov er i gang med at kæmpe hårdt for at nå sit tidligere niveau som stjerne på Astana-mandskabet. Arkivfoto.
Alexandre Vinokourov er i gang med at kæmpe hårdt for at nå sit tidligere niveau som stjerne på Astana-mandskabet. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

Med et solofremstød på den sidste kilometer søgte Alexandre Vinokourov at overrumple rivalerne på den 146,5 km lange 2. etape i det franske Tour de l’Ain, men den tilbagevendte kasakhiske stjerne må vente lidt endnu med at kunne smykke sig med den første sejr efter de to års dopingkarantæne. Da den 35-årige Vinokourov, der stiller op for det kasakhiske landshold, satte sit angreb ind, var holdene med de skrappe sprintere nemlig i den grad indstillet på en massespurt, at en sådan offensiv var dømt til at mislykkes.

LÆS OGSÅ Vinokourov fik blød start på sit comeback

Kasakheren måtte da også stille sig tilfreds med, at han et kort øjeblik skilte sig ud fra den store mængde. I stedet var det den 24-årige spanier José Joaquin Rojas (Caisse d’Epargne), der susede først over stregen foran belgieren Greg van Avermaet (Silence-Lotto) og franskmanden Maxime Bouet (Agritubel).

Franskmand stadig i førertrøjen
I den samlede stilling ændrede dagens etape intet væsentligt, og franskmanden Mickaël Buffaz (Cofidis) fører fortsat sammenlagt.

Det var også Cofidis, Caisse d’Epargne og Agritubel, der førte an i jagten på dagens lange udbrud, som bestod af Yoann Bagot fra det franske landshold og Faber Ardila fra det colombianske.

Franskmanden holdt længst stand, men på de sidste km blev han hentet. Løbets eneste danske deltager, 21-årige Thomas Vedel Kvist (Quick Step), der allerede i går havde problemer med helbredet, måtte udgå.

Tredje sejr til Rojas
Rojas har ved talrige lejligheder demonstreret sin hurtighed, men ret mange gevinster er det endnu ikke blevet til.

Således var det hans første i år og blot den tredje i alt, siden han indledte sin professionelle karriere i 2006. Det skete på Liberty Seguros mandskabet, men det var ikke just den mest heldige sæson at stifte bekendtskab med det hold, der som bekendt gik i opløsning på grund af Operacion Puerto.

Mens en stor del af rytterne fortsatte på Astana, sagde Rojas ja tak til et tilbud fra Caisse d’Epargne, hvor han startede stærkt med en etapesejr i Vuelta a Murcia i foråret 2007.

Nr. 3 på Tour-etapen til Barcelona

Sidste år lagde han også lovende ude ved at vinde et af endags løbene på Mallorca i februar, men først i dag blev det altså alle gode gange tre.

Rojas deltog – i øvrigt ligesom sine to nærmeste rivaler i dag – i årets Tour de France med en tredjeplads på etapen til Barcelona efter nordmandmanden Thor Hushovd (Cervélo) og landsmanden Ocar Freire (Rabobank) som sidste bedste resultat.

Den unge spanier kom hele vejen gennem den franske udfordring og blev nr. 7 på finaleetapen til Champs-Élysées.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her