Lance Armstrong kan også blive rundtosset

Lyt til artiklen

Lance Armstrong har i sin comebacksæson markeret sig som en perfektionist med stram planlægning og en hæsblæsende agenda, som fører ham vidt omkring og gør ham til en af de mest profilerede idrætsudøvere overhovedet på den internationale scene. Selv i de måneder, der er gået, hvor konkurrenceopgaverne på cyklen er minimeret, har den 38-årige amerikaner været travlt optaget af alskens gøremål.

LÆS OGSÅ Armstrong har sine tropper klar

Det har han flittigt indviet alverden i via sin foretrukne kommunikationskanal twitter.com – her har han i øvrigt ligeledes et helt exceptionelt aktivitetsniveau – og det var da også ad den vej, han afslørede, at det hektiske program kan blive for meget selv for en Lance Armstrong. »Anede ikke, hvor jeg var« »Vågnede op i morges. I fem minutter anede jeg ikke, hvor jeg var. Måske på grund af alle de rejser«, skrev han til sin store læserskare. Han befandt sig på det tidspunkt i Miami efter nogle døgn i New York, hvor han i flere forskellige forretninger havde signeret sin ny bog 'Comeback 2.0'.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her