For lidt over en uge siden jublede rytterne på det spanske Xacobeo Galicia mandskab over den mest vellykkede deltagelse i Vuelta a Espana i holdets fireårige historie. Siden er begejstringen gradvist blevet afløst af en dybere og dybere bekymring, som i dag mundede ud i et sidste, desperat nødråb, da regeringen den nordvestligste spanske provins, Galicien, havde indkaldt til pressemøde. Støttes med offentlige midler Det professionelle cykelhold støttes nemlig med offentlige midler, men det er nødvendigt også at finde privat kapitel. Hidtil har jagten på disse penge været forgæves, og sker der ikke en radikal ændring i den situation indenfor de nærmeste dage, ophører Xacobeo Galicia med at eksistere. »Økonomien skal være på plads senest på onsdag, eftersom dokumentationen for, at de finansielle forhold er i orden, skal være den internationale cykelunion, UCI, i hænde 1. oktober«, fastslår provinsregeringens sportsminister José Ramón Lete overfor spanske medier. »Vi har ikke givet op endnu, men det er indlysende, at der er overhængende fare for en lukning«. Stjernen har sikret sin fremtid Holdets stjerne i Vueltaen, Ezequiel Mosquera, der vandt den sidste store bjergetape og sluttede som nr. 2 sammenlagt 41 sekunder efter den sejrende italiener Vincenzo Nibali (Liquigas), har sikret sin fremtid. Den 33-årige spanier skrev i den forgangne uge kontrakt med hollandske Vacansoleil for de kommende to sæsoner. Derimod står 14 af hans holdkammerater og et omfattende personale rundt om rytterne uden job, hvis redningsaktionen mislykkes. Samme situation i Frankrig Situationen er nøjagtig den samme for det franske Bbox-mandskab. Egentlig havde manager Jean-René Bernaudeau sat fristen for en afklaring på problemerne til i fredags, men han har ligesom spaniere valgt at kæmpe videre til det sidste med 1. oktober som den uundgåelig stopklods. Holdets frontfigur den franske mester Thomas Voeckler har modtaget adskillige tilbud fra anden side, men har givet udtryk for, at han ikke skilles fra Bernaudeau, før den sidste mulighed for overlevelse er udtømt. Det menes i franske cykelsportskredse, at Cofidis bliver Voecklers ny arbejdsgiver – blot den anden i en 11 år lang karriere – hvis Bernaudeau må give op.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen