Selv om der i hvert fald officielt endnu ikke er sikkerhed for, at Team Saxo-Tinkoff også i næste sæson er udstyret med den WorldTour licens, der giver adgang til alle de mest eftertragtede løb, henfalder det danske mandskabs ejer Bjarne Riis langt fra til en passiv, afventende holdning.
Læs også Riis på pinebænken frem til midten af december
Tværtimod har han ifølge flere medier - traditionen tro trækker det ud med bekræftelsen fra holdets side - netop foretaget en yderst markant forstærkning af sin trup, idet han har skrevet kontrakt med den tidligere tredobbelte australske verdensmester i enkeltstart Michael Rogers.
En klar forstærkning af truppen
Afgørelsen i WorldTour spørgsmålet foreligger ifølge den internationale cykelunion, UCI, først 10. december, og ansættelsen af Rogers kan efter reglerne ikke få indflydelse på den beslutning.
Læs ogsåBjarne Riis mangler licens til næste års WorldTour Til gengæld er det hævet over enhver tvivl, at den snart 33-årige australier vil fremstå som en formidabel forstærkning af truppen omkring den spanske superstjerne Alberto Contador, hvis han er i stand til at leve op til de præstationer, han ydede i den forgangne sæson på Team Sky. Tilbage i verdenseliten efter nedtur i 2011 Det virkede, som om Rogers efter et sygdomsplaget 2011 var tilbage i toppen af den internationale elite, og australierens indsats for holdkaptajnen Bradley Wiggins i Tour de France var forbilledlig. Rogers havde også overskud til personlig succes, og han noteredes således for den samlede sejr i Bayern Rundfahrt efter at have vundet to etaper undervejs.




























