Verdens nr. 1 truer med farvel til hårdt ramt storhold

AMBITIONEN. Efter sin sejr i Giro d'Italia vil Joaquin Rodriguez vinde Tour de France næste år, men det kræver selvklart, at han er på et hold, der kommer til start.
AMBITIONEN. Efter sin sejr i Giro d'Italia vil Joaquin Rodriguez vinde Tour de France næste år, men det kræver selvklart, at han er på et hold, der kommer til start.
Lyt til artiklen

For mindre end en uge siden bekendtgjorde verdensranglistens nr. 1, Joaquim Rodriguez, at han bliver hos sin nuværende arbejdsgiver Katusha, uanset om det lykkes holdet at erhverve den eftertragtede WorldTour-licens, som det indtil videre er gået glip af.

LÆS ARTIKEL Verdensetter fortryder ikke Katusha-kontrakt

Udtalelsen faldt i forbindelse med det russiske mandskabs præsentation i den italienske by Brescia, men nu har tonen tilsyneladende fået en anden lyd.

For med mindre den internationale sportsdomstol, Cas, omstøder den afgørelse, licenskomitéen i den internationale cykelunion, UCI, har truffet, siger den 33-årige succesrige spanier farvel til Katusha.

Touren er det store mål i 2013
»Mit store mål er at vinde Tour de France næste år, og en tvingende forudsætning for overhovedet at komme i betragtning til det er, at jeg kører for et hold, som får lov til at stille op«, siger Joaquim Rodriguez til avisen El Periódico, som har besøgt den skrappe klatrer i hjemmet i Andorra.

»Jeg ved, at det er meget ambitiøst at gå efter en topplacering i Touren, men næste års rute er så bjergrig, at den ligger ekstraordinært godt til mig«.

Har modtaget et attraktivt tilbud
Ifølge den spanske avis har Rodriguez allerede modtaget et attraktivt tilbud fra et at de store WorldTour-mandskaber, og han håber, at Cas omkring midten af januar har behandlet den sag, som Katusha har indbragt for domstolen i licensspørgsmålet.

LÆS ARTIKELStorhold efter udelukkelse: UCI udretter permanent psykologisk skade Det ønske forekommer dog vel optimistisk med tanke på den tid, Cas sædvanligvis anvender på at afsige kendelser i diverse tvistigheder Start i Tour de France er altafgørende Rodriguez’ agent, den tidligere topsprinter Angel Edo, bekræfter, at hans stjerne er i fuld gang med overvejelserne om et skifte. »Joaquim er 33 år, og han kan ikke være sikker på senere at få en mulighed i Touren som den, der byder sig næste år«, fastslår Angel Edo. »Derfor kan vi ikke være afhængige af, at Katusha muligvis modtager et wildcard fra Tour-arrangørerne i løbet af foråret. Vi skal have sikkerhed for, at Joaquim kan være med, når det går løs 29. juni på Korsika, og hvis CAS ikke træffer en hurtig afgørelse, der falder ud til Katushas fordel, er der ikke andet at gøre end at skrive under med et andet mandskab«. Contador tager hele opmærksomheden

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her