Kaptajn Valgren før klassiker: Jeg starter som egoist

Frontfigur. Michael Valgren fra Tinkoff-Saxo får lov at køre sin chance i Amstel Gold Race i morgen.
Frontfigur. Michael Valgren fra Tinkoff-Saxo får lov at køre sin chance i Amstel Gold Race i morgen.
Lyt til artiklen

For danske cykelsportsfans blev morgendagens klassiker Amstel Gold Race lige lidt mere interessant, da Team Tinkoff-Saxo tidligere på ugen meddelte, at Michael Valgren bliver den ene af holdets to kaptajner i det prestigefyldte løb.

Det betyder, at den talentfulde thybo ikke skal bruge sine kræfter på andet end at forsøge at vinde løbet, og han har tænkt sig at køre sin chance for fuld musik.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her