Dansk veteran kommer på hårdt arbejde i jagten på Giro-succes

hjælper. Lars Bak har tidligere været med til at køre Andre Greipel frem til spurtsejre. Det bliver også opgaven i dag.
hjælper. Lars Bak har tidligere været med til at køre Andre Greipel frem til spurtsejre. Det bliver også opgaven i dag.
Lyt til artiklen

Aspiranterne til de samlede topplaceringer i årets Giro d’Italia kan efter gårsdagens kraftudfoldelser i den kollektive tempodisciplin se frem til en forholdsvis fredelig dag. Det sker, når den 98. udgave af den italienske cykelrundtur fortsætter langs Rivieraen med 177 km fra Albenga til hovedbyen i Ligurien Genova.

Her er det nemlig sprinterne, der må forventes at indtage hovedrollerne. For selv om ruten også byder på en beskeden stigning i 4. kategori, som gør det muligt at uddele løbets første bjergtrøje, er den generelt så flad, at det vil undre meget, om strabadserne ikke munder ud i en massespurt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her