Chris Froome noteredes for årets hidtil bedste resultat og Vincenzo Nibali var i angrebshumør på 1. etape af Tour of The Alps. Flot dansk resultat i Frankrig.

To Tour de France-konger viser spændende form i Alperne efter langvarig resultat-tørke

Den 24-årige brite Teo Geoghegan Hart jubler over sin første sejr som professionel. Foto: Tour of The Alps.
Den 24-årige brite Teo Geoghegan Hart jubler over sin første sejr som professionel. Foto: Tour of The Alps.
Lyt til artiklen

Med de to tidligere Tour de France-konger briten Chris Froome (Team Sky) og italieneren Vincenzo Nibali (Barain Merida) på startlisten er arrangørerne af Tour of the Alps sikret attraktioner, som mange andre vil misunde dem.

Og de to superstjerner, der ikke har gjort meget væsen af sig hidtil i år, demonstrerede allerede på den 144 km lange 1. etape med start og mål i østrigske Kufstein, at de har kastet sig over denne opgave for omsider at kunne få styrket selvtilliden med tilfredsstillende resultater.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her