Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Mikkel Bjerg går atter efter guld i U23-enkeltstarten, og landstræner Anders Lund tro på det lykkes, men stiller også med yderligere to podiekandidater.

Selvsikker dobbelt mester tror på VM-hattrick, men to andre danskere drømmer også om medalje

Mikkel Bjerg skuer med stor optimisme mod fremtiden. Både den nære ved VM i Yorkshire og den lidt fjernere på WorldTouren. Foto: Jens Dresling
Mikkel Bjerg skuer med stor optimisme mod fremtiden. Både den nære ved VM i Yorkshire og den lidt fjernere på WorldTouren. Foto: Jens Dresling

Egentlig var det meningen, at Danmarks Cykle Unions medieseance som optakt til dagens enkeltstarter for de mandlige U23-ryttere og kvindernes elite ved verdensmesterskaberne i landevejscykling skulle være afviklet i et af de talrige lokaler, som det imposante victorianske Hotel Majestic fra Harrogates storhedstid i 1800-tallet ifølge en forvirrende skilteskov råder over.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her