Det italienske fartfænomen Filippo Ganna kom overraskende ikke i finalen i 4 km individuelt forfølgelsesløb ved verdensmesterskaberne i Roubaix.

Storfavorit misser fjerde VM-titel i træk, men revancherer sig med bronze

Amalie Dideriksen i den rød-hvide landsholdsdragt kurer ned ad banen efter at være blevet revet med i et voldsomt styrt i tredje afdeling af omniummatchen, uden at det dog hindrede hende i at fuldføre konkurrencen.
 Foto: Denis Charlet/Ritzau Scanpix
Amalie Dideriksen i den rød-hvide landsholdsdragt kurer ned ad banen efter at være blevet revet med i et voldsomt styrt i tredje afdeling af omniummatchen, uden at det dog hindrede hende i at fuldføre konkurrencen. Foto: Denis Charlet/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Efter tre VM-titler på stribe og fire i alt i 4 km individuelt forfølgelsesløb samt en overdådigt succesrig landevejssæson måtte det 25-årige italienske tempofænomen Filippo Ganna højst overraskende tage til takke med bronze ved verdensmesterskaberne i banecykling på Jean Stablinski-velodromen i Roubaix.

Ganna, der i slutningen af september for andet år i træk stod øverst på sejrsskamlen ved VM i enkeltstart og torsdag aften i Roubaix føjede det globale guld til det olympiske i 4 km holdforfølgelsesløb, var storfavorit, da de 22 deltagere gik i gang med den individuelle kappestrid i den nordfranske arena.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her