Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Tourens himmelstormer er eneste reelle trussel mod Contador

trussel. Nairo Quintana (th) vandt sidste år Tour de Frances bjergkonkurrence og sluttede på en samlet andenplads i løbet.
trussel. Nairo Quintana (th) vandt sidste år Tour de Frances bjergkonkurrence og sluttede på en samlet andenplads i løbet.
Lyt til artiklen

Med Giro d’Italia tages fat på den sidste halvdel af de 28 løb, der indgår i WorldTour-serien, hvor der kan indtjenes point til den officielle verdensrangliste.

Efter de 14 første ligger Tinkoff-Saxos spanske superstjerne Alberto Contador fortsat nr. 1 med 308 point, og selv om de tre store nationale rundture er de mest indbringende i denne sammenhæng, er det kun en enkelt af Giro-aktørerne, der har en realistisk mulighed for at støde Bjarne Riis’ trumf fra tronen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her