Vred Cavendish føler sig snydt

Trøjejagt. Cavendish (forrest) var ude af stand til at køre med on sejren på 1. etape: Han blev  fanget bagerst i feltet som følge at det store styrt.
Trøjejagt. Cavendish (forrest) var ude af stand til at køre med on sejren på 1. etape: Han blev fanget bagerst i feltet som følge at det store styrt.
Lyt til artiklen

Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step) fik ikke drømmen om den gule førertrøje opfyldt i første omgang på grund af de dramatiske hændelser i gårsdagens finale, hvor han lige netop navigerede uden om den styrtende masse, men blev bremset så meget, at han var uden chancer for at blande sig i spurten.

Tilsyneladende er det imidlertid ikke så meget den mistede mulighed for at sikre sig en etapetriumf og den eftertragtede trikot, der ærgrer den 28-årige spurtkanon fra Isle og Man, som den kendsgerning, at han også tabte et skridt i pointkonkurrencen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her