For lidt over en måned siden triumferede sloveneren på dagens finalebjerg.

Tour-favorit har for nylig haft stor succes på dagens etape

Foto: Stephane Mahe/Ritzau Scanpix
Foto: Stephane Mahe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Når den slovenske indehaver af den gule Tour de France-førertrøje Primoz Roglic giver sig i kast med den 174,6 km lange 15. etape fra Lyon til målet på Grand Colombier 1.501 meter over havets overflade, har han ikke alene et håndgribeligt forspring til rivalerne i tid, men også rent mentalt.

Tinden i Jurabjergene har ganske vist aldrig dannet rammen om en etapeafslutning i verdens største cykelløb, men den har flere gange været benyttet i den sammenhæng i mindre styrkeprøver, og det er således kun lidt over en måned siden, den 30-årige slovener triumferede netop på dette bjerg i den tre dage lange styrkeprøve Tour de l’Ain.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her