Bendtner-konkurrent scorer super-mål i nederlag til mestrene

Premiere. Bayern München vandt 2-1 i en kamp, hvor mestrene ikke var lige overbevisende i alle 90 minutter.
Premiere. Bayern München vandt 2-1 i en kamp, hvor mestrene ikke var lige overbevisende i alle 90 minutter.
Lyt til artiklen

Nicklas Bendtner må vente lidt på at få debut for sin nye klub, VfL Wolfsburg, men her til aften kunne den danske landsholdsangriber se sine nye holdkammerater i aktion for første gang i en Bundesliga-kamp.

Det blev det forventede nederlag i sæsonpremieren i München mod det forsvarende mesterhold Bayern, men Wolfsburg strittede pænt imod i kampen, der blev tabt med 1-2.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her