»Spil for hele Danmark«, skrev Christian Eriksen tirsdag. Det gjorde landsholdet, men det var ikke nok til point mod verdens bedste mandskab.

Christian Eriksen må have hørt brølet ovre på Rigshospitalet. Desværre toppede festen lige der

Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

I det hjørne af Parken, som vi alle kan se for vores indre film, dannede landsholdsspillerne lørdag aften en tæt rundkreds, mens Christian Eriksen kæmpede for sit liv. Det skabte en af vores nations mest stille timer.

Fem dage senere kom et godt bud på et af de mest højlydte øjeblikke. Yussuf Poulsen løb ud mod samme område af Parkens græs, hvor han havde stået i weekenden. Lige i hælene havde han sine holdkammerater, der ligesom resten af landet jublede over EM-slutrundens hidtil hurtigste scoring. Der var kun spillet 98 sekunder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her