Lukaku, De Bruyne og Hazard skal hjælpe Danmark videre ved EM, mens danskerne stiller med samme hold som sidst i skæbnekampen mod Rusland.

Hjulmand holder fast i sine favoritter, mens Belgien stiller med stjerner mod finnerne

Der er genvalg til Martin Braithwaite, Yussuf Yurary Poulsen Pierre Emile Højbjerg. og resten af det danske hold, der spillede godt, men tabte 2-1 til Belgien. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Der er genvalg til Martin Braithwaite, Yussuf Yurary Poulsen Pierre Emile Højbjerg. og resten af det danske hold, der spillede godt, men tabte 2-1 til Belgien. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det danske landshold har fået stor ros for sin indsats mod Belgien, som dog vandt 2-1 i den anden kamp ved EM. Også landstræner Kasper Hjulmand har været meget glad for præstationen – men ærgerlig over resultatet.

Til dagens skæbnedyst mod Rusland holder han derfor fast i de samme 11 spillere, der startede på banen sidst i en 3-4-3-formation:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her