Fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Tyrkiske Besiktas bliver første hurdle, som FCM skal forsøge at overkomme på vej til Europa Leagues ligaspil.

FCM får »den værst tænkelige lodtrækning« i Europa League-kvalifikation

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Heldet var ikke med FC Midtjylland, da der onsdag blev trukket lod til anden runde af Europa League-kvalifikationen. I Nyon blev de danske vicemestre trukket op af bowlen som det sidste hold i den pågældende gruppe, og det satte dem op mod tyrkiske Besiktas.

Tyrkerne var blandt de absolut hårdest mulige modstandere for FCM, der også kunne have fået FC Twente, Tromsø og Hammarby som modstandere.

»Besiktas er den værst tænkelige lodtrækning. Men jeg glæder mig, og vi skal ikke være bange for nogen«, siger FCM-træner Mike Tullberg til TV 2 Sport.

»Det er svært at udpege en favorit på forhånd, for det er vel et fifty-fifty opgør. Jeg tænker heller ikke, at de sidder med armene i vejret i Tyrkiet lige nu. Jeg tror ikke, de havde ønsket at trække os«.

Det første opgør spilles i Istanbul. Det sker efter planen 23. juli, mens der er returkamp i Herning en uge efter. Lykkes det FCM at vinde samlet over to opgør, skal holdet videre gennem tredje kvalifikationsrunde samt playoffrunden, før et ligaspil i Europa League er sikret.

Taber FCM til Besiktas, ryger danskerne over i kvalifikationen til Conference League. Her vil man i så fald træde ind i tredje kvalifikationsrunde.

Besiktas sluttede som nummer fire i den tyrkiske liga i seneste sæson.

FCM deltog første gang i et Europa League-gruppespil i sæsonen 2015/16. Dengang kom man videre til 1/16-finalen, hvor Manchester United blev stopklods.

Siden er det blevet til fire deltagelser i gruppespillet – som i dag er et ligaspil – for klubben fra Heden. De fire er kommet på de seneste fem år.

I sæsonen 2020/21 nåede holdet for første og indtil videre eneste gang gruppespillet i Champions League.

FCK møder ukrainsk hold

I Conference League-kvalifikationen skal FC København møde ukrainske FC Polissya i anden runde. FC Nordsjælland skal op imod svenske GAIS.

Ukrainerne har hjemmebanefordelen i den første kamp mod FC Købenahvn, der løber af stablen 23. juli. På grund af krigen mellem Ukraine og Rusland skal kampen dog næppe spilles i Ukraine.

FC Polissya har sikret sig adgang til Conference League-kvalifikationen ved at blive nummer tre i den ukrainske liga i sidste sæson.

Hvis FCK tager den samlede sejr over FC Polissya, skal klubben vinde endnu to dobbeltopgør, før porten til ligaspillet åbner sig.

Göteborg-klubben Gais er med i Conference League-kvalifikationen på grund af deres tredjeplads i Allsvenskan i 2025. Øjeblikkeligt ligger klubben på femtepladsen i den svenske liga.

Svenskerne har hjemmebanefordel i den første kamp, mens FCN er vært for returopgøret på Right to Dream Park i Farum.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her