Dansk pokalfinale sætter rekord i at være international

Paraguay mod Jamaica i Parken, hvor Federico Santander og Rodolph Austin spillede med i alle tiders mest internationale pokalfinale.
Paraguay mod Jamaica i Parken, hvor Federico Santander og Rodolph Austin spillede med i alle tiders mest internationale pokalfinale.
Lyt til artiklen

Spillere fra Sverige, Tyskland, Serbien, Finland, Island, Polen, Slovenien, Slovakiet, Ungarn, Paraguay og Jamaica var på banen, da den danske pokalfinale mellem FC København og Brøndby satte rekord i international repræsentation.

11 forskellige lande er rekord for en dansk pokalfinale, og det samme er de 16 udlændinge, der kom til at udgøre hovedparten af aktørerne i Parken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her