Karakterbogen: Brøndby-kriger knoklede forbilledligt, mens Nordsjælland-profiler havde det svært

Fra sin position i angrebet kunne Marcus Ingvartsen se Lorenzo Pellegrini gøre det, FC Nordsjælland-angriberen ikke selv formåede: At score.
Fra sin position i angrebet kunne Marcus Ingvartsen se Lorenzo Pellegrini gøre det, FC Nordsjælland-angriberen ikke selv formåede: At score.
Lyt til artiklen

1. Jeppe Højbjerg: 4

Den store Esbjerg-målmand havde som flere af sine holdkammerater haft problemer med noget mavevirus op til kampen mod Italien, men heldigvis nåede han at blive klar. Han har været U21-landsholdet en sikker sidste mand gennem kvalifikationen, og trods visse begrænsninger i spillet med bolden var han det igen i EM-slutrundens første kamp. Ved de to italienske mål kunne han intet stille op. Til gengæld havde han en udmærket redning på et godt langskud i første halvleg, ligesom han satte gang i et par udmærkede angreb.

2. Frederik Holst: 4

Højrebacken skal have en ny klub denne sommer, da han ikke er nået til enighed med Brøndby om at forlænge kontrakten. Med indsatsen mod Italien sikrede han sig næppe en aftale i det støvleformede lands bedste række, men han spillede sig formentlig heller ikke ud af søgelyset hos de fodboldforretninger, der skulle overveje at hente ham. Defensivt løste han sine opgaver udmærket over for Serie A-profilen Federico Bernardeschi, mens han til gengæld var lidt mere anonym offensivt, end han ind imellem er.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her