Fodboldredaktøren: FCK og FCM med bekymringer før de næste kampe i Europa


FC Midtjylland var foran 4-0, men lod FC Nordsjælland reducere til 4-3. Forsvarsspillet skal strammes op før den næste kamp i Europa. På billedet jubler Rasmus Nissen og Paul Onuachu efter førstnævntes 2-0-scoring på MCH Arena
FC Midtjylland var foran 4-0, men lod FC Nordsjælland reducere til 4-3. Forsvarsspillet skal strammes op før den næste kamp i Europa. På billedet jubler Rasmus Nissen og Paul Onuachu efter førstnævntes 2-0-scoring på MCH Arena
Lyt til artiklen

Både FC København og FC Midtjylland har, på papiret, gode chancer for at spille sig ind i gruppespillet i henholdsvis Champions League og Europa League. Hverken Qarabag fra Aserbajdsjan eller Apollon Limassol synes at være vildt skræmmende modstandere i playoff-runderne. Men der er nu grund til at dæmpe forventningerne til Ståle Solbakkens og Jess Thorups hold før de næste kampe på den europæiske scene i denne uge, når FCK spiller i morgen aften og FCM på torsdag på Cypern.

Mesterholdet fra Parken har spillemæssige problemer og har kun vundet én af fem hjemmekampe efter sommerferien. Og meldingen om, at midtstopperen Erik Johansson er ude for resten af året med en korsbåndsskade, rammer FCK hårdt. Svenskeren har ganske vist ikke nået den form, han viste i sidste sæson. Men han er stamspiller, og der mangler alternativer til midtstopperpladserne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her