Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

To gamle travere sætter kurs mod Superligaen

Anders Dreyer (tv.) scorede igen for vestjyderne og er nu oppe på 16 sæsonmål som bedste skarpretter i 1. division. 
 Martin Ravn/Ritzau Scanpix
Anders Dreyer (tv.) scorede igen for vestjyderne og er nu oppe på 16 sæsonmål som bedste skarpretter i 1. division. Martin Ravn/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Ganske som i sidste sæson er der maksimal spænding i kampen om at sikre sig oprykning til Superligaen.

Søndag snævrede toppen yderligere sammen i landets næstbedste række, der fik nyt førerhold, da Esbjerg, som startede sæsonen miserabelt og derfor gik til vinterpause 7 point efter de førende, vandt for tredje runde i træk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her