Arsène Wenger siger, at han er klar til et nyt job, og både Qatars fodboldforbund samt PSG er gode bud på hans fremtidige arbejdsgiver.
Slutspil:Arabiske oliesheiker borer efter trænerlegendes signatur
Arsène Wenger hæver stadig trofæer, men han er midlertidigt rykket uden for fodboldbanen. Her modtager han i sidste uge, synligt stolt, en Laureus Lifetime Achievement-pris i Monte-Carlo. Foto: Valery Hache/Ritzau Scanpix
I sidste uge vandrede Arsène Wenger pludselig ind på et tennisstadion i Doha, hvor organisationen WTA var ved at afvikle en af sine stærkt besatte turneringer.
Der blev lagt mærke til den høje franskmands tilstedeværelse, for er den berømte fodboldtræner virkelig så interesseret i tennis, at han rejser til Qatars hovedstad for at se kvinderne i aktion?
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.