Så sent som 15. oktober tog politiet nye skridt i matchfixingsagen, der påvirker FC Roskilde hårdt. Ejer Carsten Salomonsson kritiserer Christian Lønstrups håndtering af sagen og fortæller om chokket.

Roskilde-ejer bryder tavshed i tung sag: Der blev meget stille, da træneren viste et ark med overskriften 'matchfixing'

 Det var blot 3. gang i 14 kampe i 1. division i denne sæson, at der var en lille smule grund til at smile i Roskilde hos klubejer Carsten Salomonsson.  Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Det var blot 3. gang i 14 kampe i 1. division i denne sæson, at der var en lille smule grund til at smile i Roskilde hos klubejer Carsten Salomonsson. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

Endelig var det en dejlig dag at være ejer af FC Roskilde. Søndag strålede efterårssolen så skarpt over byens slidte stadion, at det var nødvendigt at knibe øjnene sammen – men også overflødigt at lyne jakken. Det var smukt, som det var, og smukkere gjorde sejren det.

Bundholdet i 1. division, FC Roskilde, vandt endelig, og så endda med 4-0 over Næstved, og det var derfor, at det var dejligt at være ejer af domkirkebyens klub. At det var dejligt at være Carsten Salomonsson. Mens Birthe Kjær i højttalerne sang om at male byen rød, traskede den rødmossede mand med det karseklippede hvide hår ind på banen for at omfavne Roskilde-spillerne, hver og en. Og for at takke tilskuerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her