0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Phil Noble/Ritzau Scanpix
Foto: Phil Noble/Ritzau Scanpix

Farhad Moshiri har ofte smil på læben, når fotograferne fanger ham ved en fodboldkamp, men Evertons øjeblikkelige situation giver ellers ikke en indlysende årsag til grin og godt humør.

Krigen i Ukraine kan skubbe ikonisk engelsk fodboldklub til afgrundens rand

Evertons ejerforhold med tråd til russiske formuer kan ende med at blive en sag, der på dramatisk vis forstærker den sportslige nedtur for Liverpools ældste storklub.

FOR ABONNENTER

Da den engelske spillerlegende Frank Lampard i vinter overtog managerposten i Everton, var smilene brede. Klubbens ledelse og klubbens fans fornemmede en optur, men allerede nu ser det endnu mere sort ud, end da forgængeren, spanske Rafa Benitez, stod i spidsen for den traditionsrige klub, der spiller sin 119. sæson i engelsk fodbolds bedste række.

Begejstringen er aftaget i takt med Lampards manglende resultater, og fra en placering lige over nedrykningsstregen i Premier League er Everton kastet ud i en række dramatiske bundopgør. Det er selvfølgelig muligt, at Everton klarer frisag rent sportsligt, det føler Frank Lampard sig overbevist om – og det skal han jo også helst sige – men måske ligger den største trussel mod klubben i dens ejerforhold.

For nylig måtte russiske Roman Abramovich slippe tøjlerne i Chelsea, da Storbritannien på grund af Ruslands invasion af Ukraine indførte sanktioner mod en række russiske rigmænd, som menes at have nære forbindelser til Ruslands præsident, Vladimir Putin. Deriblandt altså Abramovich.

For Evertons vedkommende drejer det sig også om kontakter til Rusland, for klubbens ejer, den iransk-britiske forretningsmand Farhad Moshiri, har i en årrække haft et tæt samarbejde med den usbekisk-fødte russiske mangemilliardær, oligarken Alisher Usmanov.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce