3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Kevin De Bruyne, Jürgen Klopp og Didier Deschamps kritiserer henholdsvis Nations Leagues eksistens, og at der skal spilles kampe i juni.

Hjulmand er uenig med topnavne, der kommer med sønderlemmende kritik

Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Bundesligaen blev afsluttet 14. maj. Premier League, La Liga og Serie A afviklede sidste spillerunde den efterfølgende weekend. Normalt er det startskuddet til, at professionelle fodboldspillere kan forlade den skemalagte hverdag og drage på sommerferie. Men i 2022 fortsætter sæsonen for landsholdsspillere ind i midten af juni med 4 Nations League-kampe på 11 dage.

Det er uden fortilfælde, at landsholdsspillere bliver indkaldt til kampe i juni, som ikke er led i en forberedelse til en slutrunde kort efter. Men det er blevet muligt i år, da VM i Qatar først bliver afviklet i november og december. Klubberne i de store europæiske ligaer spiller atter træningskampe som opstart til den kommende sæson i midten af juli.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her