Ubesejret i 44 kampe og klar til aftenens CL-lodtrækning

Klar. Dinamo Zagreb er videre til Champions League gruppespillet og i aften afgøres det, hvem deres modstandere bliver.
Klar. Dinamo Zagreb er videre til Champions League gruppespillet og i aften afgøres det, hvem deres modstandere bliver.
Lyt til artiklen

Klokken 18 er der lodtrækning til gruppespillet i Champions League. I ugens løb har 10 klubber kvalificeret sig - et par af dem er kendte, men hovedparten trækker sjældent overskrifter i dansk presse. Politiken bringer her et kig på holdene:

Kroatiske mestre uden nederlag i 44 kampe

Med tirsdagens 4-1-sejr over KF Skenderbeu er kroatiske Dinamo Zagreb videre til gruppespillet for første gang siden 2012/13-sæsonen. Klubben er i øjeblikket ubesejret i 44 ligakampe i 1. HNL-ligaen og har vundet pokalen 10 år i streg. Holdet er dog ikke kommet længere end til gruppespillet i Champions League og Europa League i denne periode.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her