Barcelonas mestre får en let vej til knockoutfasen

HELDIG. Lionel Messi og Barcelona ligner en oplagt vinder af gruppe E, når Champions Leagues gruppespil sættes i gang i næste måned.
HELDIG. Lionel Messi og Barcelona ligner en oplagt vinder af gruppe E, når Champions Leagues gruppespil sættes i gang i næste måned.
Lyt til artiklen

Torsdag aften trak Uefa lod til 2015-16-sæsonens gruppespil i Champions League. De otte grupper byder på flere interessante opgør mellem nogle af Europas storklubber, og det forsvarende mesterhold FC Barcelona har måske fået en af de letteste grupper (E), der foruden spanierne består af tyske Leverkusen, italienske Roma og hviderusserne BATE Borisov.

LÆS OGSÅ: Ubesejret i 44 kampe og klar til aftenens CL-lodtrækning

Men Barcelonas store spanske rival Real Madrid skal op mod PSG, og forårets finalist Juventus skal prøve kræfter med Manchester City, der efterhånden skylder en succes på den internationale scene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her