Det er nu, Barca og Reals store investeringer skal træde i karakter

Målhungrende. Neymar har blot scoret 3 gange i sine første 13 kampe for Barca, men har til gengæld været en solid chanceskaber: 6 assist er det blevet til.
Målhungrende. Neymar har blot scoret 3 gange i sine første 13 kampe for Barca, men har til gengæld været en solid chanceskaber: 6 assist er det blevet til.
Lyt til artiklen

De spanske storklubber FC Barcelona og Real Madrid mødes for 167. gang i La Liga til arvefjende-opgøret El Clásico. Det er et topopgør på Camp Nou mellem rækkens nr. 1 og nr. 3.

Men det er ikke kun inden for grønsværens hvidkridtede linjer, at de to mastodonter skaber overskrifter. I sommerens transfervindue kappedes de to klubber nærmest om at kunne præsentere den mest bemærkelsesværdige handel. Barcelona med indkøbet af den meget ombejlede brasilianske boldekvilibrist Neymar og Real Madrid med power-waliseren Gareth Bale.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her