Atlético spiller første finale, inden Chelsea kigger forbi

Succes. Atlético Madrid-spillerne har distanceret Real Madrid og FC Barcelona i den hjemlige liga og er fortsat med i Champions League.
Succes. Atlético Madrid-spillerne har distanceret Real Madrid og FC Barcelona i den hjemlige liga og er fortsat med i Champions League.
Lyt til artiklen

Med Champions League-braget mod Chelsea ventende forude forekommer fredagens møde med upåagtede Elche som en af den slags kampe, der bare skal overstås for Atlético Madrid.

Men hvis nogen af konkurrenterne til den spanske mesterskabstitel håber, at Atlético går ukoncentrerede ind til hjemmekampen mod ligaens nummer 15, kan de glemme det, siger topholdets træner Diego Simeone.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her