Der var lagt op til stor spænding om tredjepladsen i Superligaen, men den fik FC Nordsjælland hurtigt punkteret med en koncentreret indsats i Haderslev. FCN vandt søndag aften 4-1 ude over Sønderjyske, der var en af de direkte konkurrenter i kampen om DM-bronze.
Med sejren kunne ingen hold hente FCN, der har vist god form i mesterskabsspillet og endte på tredjepladsen med et hul på seks point ned til de nærmeste rivaler. Dermed er FCN i næste sæson kvalificeret til at deltage i kvalifikationen til Conference League.
Sønderjyske skulle bruge en sejr på tre mål for at indhente FCN, og det var aldrig tæt på at ske. Allerede efter seks minutter fik Sønderjyske udstillet store mangler i forsvarsspillet, da FCN-angriberen Levy Nene sparkede bolden i nettet til 1-0. Mark Brink stod for oplægget. Syv minutter senere blev føringen fordoblet, da FCN-backen Runar Norheim blev spillet helt fri og øgede til 2-0. Igen var Brink manden med assisten.
Sønderjyske satsede ved at lade midtstopperen Magnus Jensen blive oppe i angrebet efter Farum-mandskabets første mål. Og måske var det for stort et sats. Det gav i hvert fald nogle gevaldige huller i Sønderjyskes defensiv, og Norheim udnyttede pladsen til at blive dobbelt målscorer efter 39 minutter. Denne gang var det Justin Janssen, som stod for assisten med en dybdebold.
Fire minutter inde i anden halvleg fik Sønderjyske tildelt et straffespark, da FCN-backen Juho Lähteenmäki ramte bolden med hånden i feltet. Magnus Jensen eksekverede sikkert på straffesparket og reducerede til 1-3.
Det skabte lidt liv i kampen igen, og Sønderjyske så ud til at få genantændt noget tro på tingene. Men Sønderjyske formåede ikke at få scoret mål nummer to.
FCN lukrerede på kontraangreb, og Norheim var tæt på at score hattrick, men nordmanden headede forbi mål. I stedet for et hattrick krydrede Norheim sin indsats med en assist til angriberen Ibrahim Adel, der hamrede bolden i kassen til slutresultatet 4-1 få minutter før tid.
ritzau
fortsæt med at læse




























