Brøndby-kaptajnen ude mod Esbjerg

Lyt til artiklen

14.00 AC Horsens-FCM
På papiret er oprykkerne fra Horsens (syv point i tre kampe) mere formstærke end FC Midtjylland (to point i fire kampe), og Horsensspillerne fik styrket selvtilliden med pokalsejren over FCK i Parken. Men hjemmeholdet er svækket ved at måtte undvære den stærke stopper Andreas Augustsson, som er i karantæne. FCM har fortsat Kristian Bak Nielsen og Martin Albrechtsen ude med skader. Jesper Lauridsen er ny i truppen. (Canal9)

16.00 SønderjyskE-Silkeborg
Sønderjyderne er ind i en god periode – faktisk klubbens bedste nogensinde i Superligaen. 19 point efter 13 runder er rekord, og hvis SønderjyskE slår Silkeborg, vil det kun være anden gang, at Haderslevholdet vinder tre turneringskampe på stribe.

Træner Michael Hemmingsen, der har fået lejesvenden fra OB, Henrik Hansen, til at fungere effektivt som offensiv spilstyrer, kan atter råde over Quincy Antipas og Henrik Bødker, der er tilbage i truppen efter skadepauser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her