14.00 Randers-Silkeborg
Randers FC kan åbenbart kun vinde i pokalturneringen. Kronjyderne er i semifinalerne, men med blot to superligasejre under stregen i den bedste række. Og både Yura Movsisyan og Kasper Lorentzen er tvivlsomme startere i dag. Silkeborg spiller uden forsvareren Thorbjørn Holst Rasmussen. Han har en dårlig tå og er for første gang i sæsonen udenfor. (Canal9)
16.00 FCN-Lyngby
FC Nordsjælland har i fire superligaopgør mod Lyngby endnu ikke scoret. Og det er bemærkelsesværdigt, at Farum-holdet i denne sæson kun har lavet fire mål på hjemmebane. Det ligner en lige og tæt kamp som afslutning på en uge, da FCN kom i pokalsemifinalen, mens Lyngby blev slået i Randers, hvor Kim Aabech ragede strafpoint til sig, så han er i karantæne i dag. (TV2 Sport)
16.00 SønderjyskE-FCK
Hjemmeholdet har Michael Stryger i karantæne og Anders Nielsen som ny i truppen, mens mesterholdet kan stille med uændret hold. FCK-træner Ståle Solbakken har taget forsvareren Peter Larsson ind i truppen, hvorfra Thomas Delaney er gledet ud. (Canal9)




























