2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Positive FCN vinder guld med negativ rekord

48. Målet til 2-0 mod AC Horsens, som Andreas Laudrup scorede, var sæsonens 48. for FC Nordsjælland, der scorede yderligere ét i guldfinalen.
48. Målet til 2-0 mod AC Horsens, som Andreas Laudrup scorede, var sæsonens 48. for FC Nordsjælland, der scorede yderligere ét i guldfinalen.

Kommentatorer, eksperter, fodboldentusiaster og mange, mange andre er begejstrede over magtskiftet i Superligaen.

FC Nordsjællands positive og fremadrettede spillestil, inspireret af træneren Kasper Hjulmand, der er glødende fan af FC Barcelona, er blevet fremhævet som et varemærke, og angrebstræner Mark Strudal har fået sin del af æren for succesen, men statistikken taler altså et helt andet sprog.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her