Efter mindre end halvandet år som administrerende direktør i Brøndby IF forlader Jan Lockhart Superligaklubben.
Det har Brøndby IF meddelt i en fondsbørsmeddelse.
Jan Lockhart afløses af Tommy Sommer Håkansson, der hidtil har været adm. direktør i Brøndby IF's datterselskab Brøndby Food&Mind A/S.
LÆS ARTIKEL Brøndby-boss: Flopper vi i efteråret, er kassen tom
Ifølge Brøndby IF's hjemmeside er parterne blevet enige om at gå hvert til sit.
Efter gensidig overenskomst
»Både Jan og bestyrelsen har ydet en stor arbejdsindsats for at få tingene til at gå op i en højere enhed, men vi har måtte konstatere, at det i sidste ende ikke fungerede optimalt for nogen af parterne«, siger Brøndbys formand, Per Bjerregaard.
Jan Lockhart kom til klubben fra en stilling som direktør i rejseselskabet Apollo i foråret 2011.
»Jeg har haft en god tid i Brøndby IF, men som Per (Bjerregaard, red.) også siger, så har det vist sig ikke at være det rigtige ægteskab. Sådan går det nogle gange, selv om begge parter går ind i det med de bedste intentioner og fornemmelser«, siger Jan Lockhart til brondby.com.
Fjerde direktører på halvandet år
Jobbet som direktør i Brøndby IF har været præget af mange udskiftninger.
Før Jan Lockhart havde Brøndby i løbet af det foregående tre forskellige direktører i Ole Palmå, Frank Buch-Andersen og Hermann Haraldsson.
fortsæt med at læse



























