Slutter i dag: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Nedtur skræmmer ikke Brøndby-investor

millionindsprøjtning. Frank Buch-Andersen (tv) står til at kunne rykke ind i Brøndby IF med en række investorer. Til gengæld skal aktiestrukturen i klubben ændres.
millionindsprøjtning. Frank Buch-Andersen (tv) står til at kunne rykke ind i Brøndby IF med en række investorer. Til gengæld skal aktiestrukturen i klubben ændres.
Lyt til artiklen

Mens Brøndby med bundplaceringen i Superligaen er havnet i en af klubbens største sportslige kriser nogensinde, fortsætter forhandlingerne med en investorgruppe med tidligere Brøndby-direktør Frank Buch-Andersen i spidsen.

Bestyrelsesformand i Brøndby IF, Sten Lerche, bekræfter, at ledelsen fortsat satser på at kunne lave en aktieemission, der kan fylde penge i den tomme klubkasse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her