Superligarunde 16: Overtiden er dyrebar - og Falken flyver

Jubel. Lukas Spalvis (til venstre) fejrede sammen med Thomas Enevoldsen, at han mandag aften sikrede AaB en 3-2-sejr over Randers i overtiden. Foto: René Schütze/Polfoto
Jubel. Lukas Spalvis (til venstre) fejrede sammen med Thomas Enevoldsen, at han mandag aften sikrede AaB en 3-2-sejr over Randers i overtiden. Foto: René Schütze/Polfoto
Lyt til artiklen

1) Næste runde bliver et brag

Superligaens førerhold, FC København, havde en oplagt mulighed for at slå et hul til FC Midtjylland – men kiksede ved at spille 0-0 mod lille Viborg i Parken. For de københavnske fans var det selvfølgelig ærgerligt, men for de generelle fodboldentusiaster i Danmark var det perfekt.

Resultatet betyder, at der er ekstra meget på spil, når de to mest oplagte guldkandidater, FCK og FCM, tørner sammen i Herning på søndag. Vinderen tager førstepladsen. Og ved uafgjort forbliver forskellen på ét point i københavnsk favør.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her