Fodboldredaktøren: Viborg var et bump på vejen for topholdet med de få udebanemål

NEJ. Nicolai Jørgensen og Federico Santander forstår ikke, hvorfor FCK brændte store chancer i Viborg. Foto: Tobias Nicolai/Polfoto
NEJ. Nicolai Jørgensen og Federico Santander forstår ikke, hvorfor FCK brændte store chancer i Viborg. Foto: Tobias Nicolai/Polfoto
Lyt til artiklen

Med Thomas Delaneys udligning til allersidst slap FC København med at aflevere 2 point i Viborg, og samtidig kan FCK’erne måske glæde sig lidt over, at de ikke mere er det superligahold, som har lavet færrest mål på udebane. Hobro har også kun scoret 10 gange på fremmed græs. Det er, som skrevet før, besynderligt, at topholdet producerer så få mål i udekampene, men pointhøsten er god nok og tilfredsstillende for Ståle Solbakken.

Det sagde han efter 1-1-opgøret, hvor Jeppe Curth misbrugte et straffespark – Robin Olsen reddede i fin stil – så FCK undgik at komme bagud 2-0. FCK er det hold, som har tabt færrest gange på udebane (3), hvor københavnerne har hentet 17 point. Men det er SønderjyskE (24) og AaB (19), der har fået flest point ude.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her