2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Fodboldredaktøren: Lyngby er kommet til Superligaen for at blive

Matchvinder.  KristofferLarsen omringet af glade medspillere.Martin Ørnskov og AlexanderMunksgaard til venstre og LasseFosgaard og Michael Lumb til højre.
Matchvinder. KristofferLarsen omringet af glade medspillere.Martin Ørnskov og AlexanderMunksgaard til venstre og LasseFosgaard og Michael Lumb til højre.
Lyt til artiklen

Lyngby er vendt tilbage til Superligaen for at blive. Sådan ser det ud med 12 spillerunder afviklet og Lyngby i top-6, aldeles overraskende, efter 4 gange 1-0 på stribe. Og det er bemærkelsesværdigt og interessant, at også de to andre nye hold har fået fodfæste og præsterer godt i landets bedste fodboldrække. AC Horsens har hentet 14 point i de seneste 8 kampe, Silkeborg er ubesejret med et udbytte på 9 point i de seneste 5 runder.

FC Midtjylland-cheftræner Jess Thorup er begejstret, siger han, for den måde, oprykkerne har vist sig frem på. Han bakkede stærkt op om, at Superligaen skulle udvides fra 12 til 14 deltagere. Og han konstaterer, at de tre hold, som er kommet op fra 1. division, har vist, at de er berettiget til at være med.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her